Kristiansand

Ráno čilejší ruch než-li včera, ve kterém se snažím najít výčep či cokoliv kde bych si mohl doplnit vodu. Automaticky procházím i kolem závory směr maják, když mě v tom zastavilo klepání na okno paní pokladní, kam že se to ženu. On je sem vstup placený! Štěstí že jsem dojel a prošel si to včera. Paní ale milá a ochotná, vodu mi načepovala a popřála hezký den.

Hezká byla též budova vedle parkoviště s velice milou paní, která tam dělala domácí chléb a zamotané buchty. Domácí ale se vším všudy – od přípravy těsta po jeho nakynutí, hodit do pece a čekat. Zrovna vyndávala dva pekáče z venkovní trouby, kdy unesla jen jeden, druhý moc horký. Myslel jsem si že hodím machra a pomůžu jí, no ani přes triko jsem ten žár nevydržel a místo za machra jsem byl za troubu 🙂 Vzal jsem si pár buchet se skořicí a jablky a vyrazil dál.

Kristiansand jsem asi trefil do centra, usuzujíc dle největšího kostela v okolí. Okolní uličky překypovaly životem, architektura pěkná, vnitřky hospůdek ještě hezčí s vynikající atmosférou, kvůli kterým by se vyplatilo tu zůstat déle, ale vymetat hospody se mi samotnému nechce, tak se jen pokochám krásnými rodilými norkami v putice se zdravou výživou a vyjedu na další cestu.

Původně byl Kristiansand destinací odkud budu odplouvat trajektem, ale situaci jsem řešil operativně a po zjištění že trajekt stojí do Hirtshals v Dánsku €71 a z Langesund, kam jsem připlul, €28, bylo rozhodnuto o návratu do míst prvního kontaktu s norskou krajinou.

Měl jsem dostatek času, vykašlal jsem se na hlavní tahy s mnoha norskými kamiony a vzal to zapadlými cestičkami, kde jsem i přes půl hodiny nepotkal ani auto, ani osadu. Vyzkoušel jsem si i místní šotolinu a po mnoha dnech na asfaltu příjemné zpestření. Kvůli následnému dešti si však již jen pamatuji oči kmitající silnice – zpětné zrcátko, nemajíc čas na cokoliv jiného.

Langesund úspěšné dobyt, ale info cedule s místem pro stanování je plácek u hřiště, kde dvě noci rozhodně trávit nebudu, tudíž se vracím kus zpět a nacházím kemp Fjellstad Camping (100 NOK stan, moto, člověk, sprchy 5 NOK).

Dnes najeto: 352 km