Runde & papuchalci

Úklid bivaku proběhl v urychleném tempu, neboť dešťové mkraky vidím na motorce nerad. Stihl jsem to doslova za 5 minut dvanáct, po pěti minutách jízdy začíná pršet a vydrží to zhruba hodinu, kdy jet v otevřené helmě skrze dešťové kapky ve formě jehliček je zkrátka očistec. Na trajektu se pak od převozníka dozvídám že už bude krásně a velmi teplo, místní už mají zkrátka vypozorováno jak dle aktuálního počasí bude.

A opravdu, mraky ustuupili a vylezl Oskar. Příjezd na ostrov Runde přes ostrůvky po mostech tak byl v příjemném duchu, všechny okolní barvy nasycené a já se cítím jak v pohádce. Ubytovávám se v kempu Goksøyr Camping (110 NOK stan, moto, člověk, sprchy za 6 NOK) a posilňuji se na výšlap a půl den v přírodě focením místní fauny a flóry.

Ostrov Runde
Ostrov Runde

Přes počáteční krpál byla procházka krásnou ostrovní krajinou s až neuvěřitelně zelenou travinou a výhledy na okolní ostrovy a oceán. Po cestě tři kešky, kdy poslední byla na pokraji útesu s výhledem na hnízdící racky. A že jich tam bylo požehnaně. Mnoho ptactva kroužilo v okolí skal a bylo pěkné pozorovat jak se mezi ladným plachtěním racků rychle mihotá cosi černěho malého. Pokračoval jsem dál k místu doporučeném majitelem kempu, kde je největší výskyt mého hlavního cíle – papuchalků.

Než jsem zjistil, že ono v dáli malé, černé, rychle se mihotající je papuchalk, chvíli to trvalo. Ale jakmile víte, kam se dívat, je to ta nejlepší podívaná co jsem zažil za celé Norsko. Papuchalk je pro mne ztělesnění roztomilosti. Ať dělá cokoliv, člověk má na tváři úsměv – způsob rovného letu s rychle mávajícími křídly, držení úlovku v zobáku a když si při vybírání zatáčky pomáhá roztažením ocasních per i nohou s blánama, to je teprv žrádlo. Přes den je většina papuchalků na moři, takže se dají zpozorovat občas kdy domů donesou jídlo na večer a pak zas letí zpět. Ty pravé fotografické hody začínají po osmé hodině večerní, kdy začínají hnízdit. A to je ještě lepší a srandovnější podívaná. Ťapkání a přistání samo o sobě je jak z grotesky, ale když to jeden z papuchalků napálí mezi čtyři další, není nouze o zvukovou kulisu ve formě cvakání fotoapárátů. Továrna na roztomilost.

Slunce odejité na obzor ukončilo tento úžasný den s papuchalky a já se odebral zpět do kempu na pokec s Norama, kteří strávili osm dní na kajaku a objížděli místní ostrovy a fjordy. Krom hromady zážitků jsem se dozvěděl i užitečnou informaci – benzín v Norsku je nejlevnější v pondělí ráno. V průběhu týdne pak pozvolna stoupá až do neděle, kdy je nejvyšší a někdy v noci na pondělí spadne zas na minimum. Ne že bych tento fakt využil s 2-3 zastávkama denně, ale pro někoho to může být užitěcné.

Den plný zážitků jsme ukončili o půlnoci za šera, jak jinak než slivovicí 🙂

Dnes najeto: 119 km