Poprvé Norsko

Ráno se sbalit a směr Check-In společnosti Fjord-Line, která dostala té cti mě a Zuzku převěst přes průliv Skagerrak. Člověk zajede dovnitř a motorku si přikurtuje sám, ne jak v Anglii kde to dělají pracovníci sami. Trajekt jako takový dost luxus, ještě chybí bazén a kasíno a bylo to komplet balení.

Cesta trvala asi čtyři a půl hodiny, kdy už asi hodinu před připlutím šlo pozorovat krásy Skandinávského poloostrova. Cílovou destinací bylo přístavní městěcko Langesund a samotný přístav je dost hluboko v zátoce ne příliš široké, tudíž dívat se na norské červené domečky a obyvatele okolo nich z devátého patra zaoceánské kocábky byl skvělý zážitek.

Vylodění dílem okamžiku a směr Geiranger. Kdybych provedl důkladnou domácí přípravu a podíval se, co bude okolo trasy za zajímavá místa, jistě bych jich našel spousty. Bohužel čas mám omezený, poznačená jen ty místa, která chci fakt vidět, a cokoliv bude po trase, tam si zastavím a pokochám se tím.

Hned zpočátku jsem dostal krásnou ukázku projíždění fjordů, podél břehu, nahoru za jedna a dolů sedmdesátkou a takto několikrát po sobě. Štěstí že jsme si vyzkoušeli tuto generálku loni na Grossglockneru. Krajina a atmosféra ovšem dechberoucí, výjezdy na jedničku měli tu výhodu že tempo bylo vyloženě kochací a tak mi neunikl jediný mechem zarostlý domeček, troll očkem pozorující dění okolo či jiná přírodní krása, ať už ve formě zajímavě tvarovaného fjordu či ve formě blond vlasů a modrých očí.

Cestou jsem si zastavil na oběd ve vyloženě motorkářsky oblíbené putice, neboť na parkovišti plno místních cendur a na mě koukali jak na zjevení. Asi se již z toho stává tradice, ale ze záplavy norsky psaných jídel poznám akorát ten hamburger, takže si dávám ten a chutná opravdu, ale opravdu dobře. Cenovka lidová, jen 116 korun. Jak se ale říká, jsi na dovolené, nepřepočítávej a neřeš to.

Zbytek dne již po téměr rovině okolo řek a jezer, kdy člověk neví kam se má dřív podívat, zda-li na silnici nebo na tu rozbouřenou řeku pár metrů vedle. Stan jsem rozložil na odpočívadle a spokojeně usnul, doufajíc že kamioňák vedle nedostane žádné zvrhlé choutky.

Dnes najeto: 288 km